بنیاد شهید

پورتال اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دلیجان

بنیاد شهید
آخرین نظرات

           فرمان تاریخی امام خمینی مبنی بر تشکیل بنیاد شهید     


     ملت شریف ایران می دانند که نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی مرهون فداکاری قشرهای مختلف ملت است که در صف اول باید شهدای انقلاب رحمة‏الله‏علیهم و کسانی که در این راه معلول و آسیب دیده شده‏اند محسوب داشت لهذا باید رسیدگی کامل بخاندان شهداء و به آسیب‏دیدگان و معلولین در این راه چه در حال انقلاب و چه قبل و بعد آن بنحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود لهذا لازم است سازمانی به سرپرستی جنابعالی و هیئتی  از معتمدین متدین و آگاه و آشنای بدین‏گونه امور برای این مقصد مهم تاسیس شود که با اجراء طرحهای مفید آن ملت و دولت انقلابی دین خود را در مقابل این گروه فداکار در راه انقلاب اسلامی ادا نمایند. شورای انقلاب موظف است برای این مشروع مهم بودجهء کافی تصویب نماید و در اجراء آن سرعت عمل بخرج دهد و دولت و متصدیان امور موظف هستند موارد زیر را مورد تصویب و اجراء سریع قرار دهند.    
 
     1-   اولویت فرهنگی یعنی در مدارس و دانشگاه با تسهیلات مقتضی وارد شوند.      
 
     2-   اولویت اقتصادی یعنی مسکن , زمین, وسایل زندگی و سایر مایحتاج زندگی برای آنان تهیه گردد.    
 
    3-   اولویت در استخدام یعنی خانوادهء شهدا و معلولین در استخدام دولت اولویت داشته و آنان که قدرت خدمت دارند به استخدام دولت درآیند.    
 
     4-   کارت مجانی برای سوار شدن آنان در اتوبوسهای  دولتی داخل شهرها تهیه گردد.    
 
     5-   کارت نیم بها برای استفاده از وسایل نقلیه بین شهری مثل قطار و هواپیما و غیره.    
 
     6- تشکیل دفترچه مخصوص برای قدرت خرید از تعاونیهای دولتی.    
 
     7-   بیمه درمانی و استفاده از کارت ویژه خرید دارو.      
 
     8-   قرار دادن حقوق رسمی برای معلولینی که قدرت کار ندارند و خانواده شهدا بالنسبته به افراد آن خانواده.    
 
     9-   ایجاد برنامه‏ای در رادیو بعنوان معلولین و خانواده شهداء.    
 
     10- سازمان موظف است بدون فوت وقت معلولین و آسیب‏دیدگانی که احتیاج به معالجه دارند تحت علاج قرار دهد و در صورتیکه با تصدیق  طبیب لازم است برای معالجه بخارج کشور بروند اسباب مسافرت و مخارج معالجهء آنانرا فراهم نماید. ضمناً متذکر  میشود که اگر سازمان در موارد مرقومه به اشکالی برخورد نمود و یا از طرف بعضی متصدیان ابهامی شد اینجانب را مطلع نمایند تا در رفع آن بطور مقتضی عمل نمایم.    
 
     روح الله الموسوی الخمینی    
     22 اسفند ماه 1358 ه.ش


    

     تاریخچه

 

بر اساس فرمان مورخ 22 اسفند 1358 حضرت امام خمینی (ره)  به منظور تجلیل و تکریم از شهدا و جانبازان و ایثارگران و خانواده های مکرم آنان بنیاد شهید انقلاب اسلامی تشکیل شده است.

پس از خاتمه جنگ تحمیلی در سال 1367 بمنظور رسیدگی شایسته به امور جانبازان مسئولیت اداره امور جانبازان که تا آن زمان تحت پوشش بنیاد شهید بودند با فرمان حضرت امام خمینی (ره) بر عهده بنیاد مستضعفان قرار گرفت و نام این نهاد به بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی تغییر یافت.

در سال 1369 همزمان با بازگشت آزادگان عزیز به آغوش میهن اسلامی ستاد رسیدگی به امور آزادگان زیر نظر نهاد ریاست جمهوری تاسیس و امور مربوط به رسیدگی به خانواده های این عزیزان که تا آن زمان تحت پوشش بنیاد شهید بودند به این ستاد واگذار شد .

پس از درخواست مسؤولان نهادهای ایثارگری و براساس فرمان مقام معظم رهبری و طبق مصوبه شورای عالی اداری در تاریخ 19/2/83 تجمیع نهادهای ایثارگران در ساختاری یکپارچه در بدنه دولت به تصویب رسید و به این ترتیب بنیاد شهید و امورایثارگران شکل گرفت.


طراحی و اجرا: گروه اینترنتی یاقوت سرخ