بنیاد شهید

پورتال اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دلیجان

بنیاد شهید
آخرین نظرات

         

        

       

       

       

   

نامه شهید:

بسم الله الرحمن الرحیم
ان تنظر ینصرکم و یثبت اقدامکم
حضور پدر و مادر ارجمندم سلام عرض می‌کنم .
به نام الله پاسدار حرمت خون شهیدان و به یاد مهدی موعود منجی عالم بشریت و به امید طول عمر رهبر گرانقدر انقلاب اسلامی و پیروزی هرچه سریعتر رزمندگان اسلام در جبهه‌های نور علیه ظلمت و سلام و رحمت الهی بر ارواح مطهر شهیدان از صدر اسلام تا کنون بخصوص شهدای مظلوم جبهه‌های جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران .
پدر و مادرم امیدوارم که حالتان خوب باشد و کسالت و ناراحتی نداشته باشید و در پناه ایزد متعال زندگی خوب و خوشی را بگذرانید و اعمال و عبادتهای شما مورد قبول درگاه ایزدی قرار گیرد و اگر از احوال من خواسته باشید الحمدلله بد نیستم و ناراحتی ندارم و با دعای خیر شما و امت اسلامی و امام امت به انجام تکلیف اسلامی خود مشغول هستم که انشاءالله مورد قبول قرار گیرد .
از قول من خدمت زهرا خانم سلام گرم برسانید و امیدوارم حالشان خوب باشد . عوض من با مقداد عزیز دیده بوسی نمایید و انشاءالله کسالت و ناراحتی نداشته باشد .خدمت خواهران و برادرانم با اهل بیت سلام میرسانم و از قول من خدمت همه دوستان و آشنایان سلام برسانید .
پدر و مادرم نامه‌ای که به ابراهیم توکلی داده بودید بدستم رسید همراه با .......که تشکر میکنم .
من هم در محل کار خود مشغول خدمت هستم و اکثر برادران دلیجانی را می‌بینم و امکان تماس تلفنی هم نیست که از این لحاظ ناراحت و نگران نباید و فقط از شما میخواهم که برای پیروزی اسلام دعا کنید و دعا کنید که انشاءالله رزمندگان اسلام دراین عملیات پیروزی کامل را بدست آورند و انشاءالله با یاری خداوند متعالی پوزه این جنایتکاران از خدا بی خبر را به خاک ذلت بکشیم و انتقام شهدای مظلوم بمب باران شهرها را از این ظالمان جانی بگیریم .
اگر درآمدن به مرخصی دیر یا زود شد نگران نباشید چون کارمان زیاد است و درآخر ضمن داشتن التماس دعا از همه شما خداحافظی میکنم .
نصر من ا... و فتح القریب
سیدنظام جلالی

       

وصیت نامه شهید:

بسم الله الرحمن الرحیم
بسم رب الشهداء و الصدیقین
بنام الله پاسدار حرمت خون شهیدان
آیا شهادت ؟
( السلام علیک ایها الشهید و ابن الشهید  ایها المظلوم و ابن المظلوم  یا ثارالله و ابن ثاره و لوتر الموتور  )
   وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ

به یاد منجی عالم بشریت و یاری دهنده رزمندگان در جبهه‌های حق علیه باطل امام عصر (عج) و درود و سلام بر نائبین بر حقش امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران و امید مستضعفان جهان و سلام و رحمت الهی برتمام شهیدان از صدر اسلام تا کنون که با خون ارجمند و پاکشان درخت اسلام و نهال انقلاب اسلامی را آبیاری می‌کنند و در هر عصر و زمانی باعث سرافرازی و عزت اسلام و مسلمین میشودند . سلام خدا و مقربان درگاه خدا برتو ای حسین ای درس آموز ایثار و شهادت ، ای یادگار خاتم الانبیاء ، ای عصاره مظلومیت در طول تاریخ ، سلام بر تو و بر معلمان  مکتب بر شهیدان همواره شاهد بر اعصار و ادوار ، بر آنانکه با سرخی خون خویش ندای تو را لبیک گفتند و بر آنان که با سبزی تعهد خویش بسوی تو شتافتند و در انتظار شهادتند و سعادت .
ایـــا مومنیـن ، ایـــا مستضعفین  ، ایـــا خوانندگان این وصیتنامه گواه باشید که ؛ من رفتم و پس از گذشت 1400 سال از ندای « هل من ناصر ینصرنی » حسینی او را یاری نمودم و لبیک گفتم . از زمان شاهد باش ، ای زمین گواه باش ، من در این عصر و زمانه رفتم تا ندای حسینی را که در سال 1361 در دشت بهت زده کربلا در میان آن خاموشان پست تر از موش و در غوغای آن غریو چکاچک شمشیرها و نیزه‌ها و در پس تمام مظلومیتهای تاریخ جواب گویم و خون ناارزشم را در رکاب فرزند برومند شما روح الله به درگاه احدیت هدیه برم و میگویم اگر دین محمد (ص) با خون من قوام مییابد پس ای شمشیرهای آخته مرا در برگیرید و مرا به دیار عاشقان در آن وادی که فقط پرواز است و پرواز سوقم دهید .
چند جمله صحبت با برادران و خواهران مسلمانم دارم که امیدوارم اگر می‌شنوند در حد توانشان در انجام آنها کوتاهی نکنند :
آرزوی من شناخت قرآن و اسلام و شناساندن اسلام به جامعه‌ها ، صدور انقلاب اسلامی و پاسداری از انقلاب اسلامی است نباید منتظر باشیم که مرگ ما فرا رسد بلکه باید به سراغ مرگ برویم . مگر انسان یکبار بیشتر می‌میرد پس چه بهتر که آن یکبار هم انتخابی و در راه الله باشد . اکنون که جوانان ما دست از پدر و مادر و همسر و فرزند و زندگی خود کشیده‌اند و به جبهه‌های حق علیه ظلم شتافته‌اند و با این عمل انقلابی و قاطع خود به ندای « هل من ناصر ینصرنی» لبیک گفته‌اند و ........................................................ انقلاب اسلامی و اسلام فدا کردند مسئولیت تک تک شماامت حزب الله و مسلمان در قبال هر قطره خون این گلهای پرپر شده بس خطیر است وظیفه شما امت ایثارگر در این مقطع حساس پیروی و لبیک گفتن به فرامین رهبر عظیم الشان انقلابیکه همان گفته انبیاء و ادمه اطهار (ع) است میباشد و با اجرای بند بند قوانین جمهوری اسلامی وعملی کردن تمام گفته های امام و رهنمودهای ایشان ادامه دهنده راه این از جان گذشتگان باشیدو از شما امت حزب الله و همیشه در صحنه میخواهم که به فتوای امام در این مورد که دفاع و شرکت در جبهه‌ها واجب کفائی است کمی بیشتر فکر کنید . و پیش خود حساب کنید که آیا زباناً پیرو ولایت فقیه هستید یا خیر ؟ مرد عمل هم هستی ؟ و بدانید که جبهه‌ها اکنون نیاز مبرم به حضور شما دارد . پس ای عزیزان از غافله کربلا عقب نمانید که اگر خدای ناکرده در این دنیا کوتاهی کنیم چوبش را در آخرت خواهیم خورد که : « الدنیا مزرعه الاخره » پس عزیزانیکه توان رزمی دارند به جبهه‌ها بشتابند و بقیه برادران و خواهران با کمکهای نقدی و جنسی آن عزیزان را در پشت جبهه پشتیبانی کنند . خواهران و برادران نعمتهای خداوند متعال مانند خورشید است هرکس همت کرد و از استفاده کرد سود میبرد و هرکس هم در منزل بماند و بگوید خودش میاید در همانجا می‌پوسد و « خسرالدنیا و الاخره » خواهد شد که الدنیا دار ممـر و الاخره دار مقـر . از شما امت شهید پرور میخواهم که روحانیت را یاری کنید که ماهر چه داریم بعد از خدا از این قشر محترم داریم که نمونه بارز و شاهد آن همین انقلاب خودمان است که با رهبریت قاطع روحانیت گرامی توانست بر رژیم وابسته به استکبار جهانی پیروز گردد و با رهبریت و هدایت روحانیت بود که توانسته‌ایم بعداز پیروزی انقلاب در مقابل کلیه توطئه‌های منافقین توده‌ای بنی صدر و عمال ابرقدرتها در داخل انقلاب را حفظ کنیم و حدود هفت سال جلو تجاوز صدام محکم و استوار بایستیم و از روحانیت معظم میخواهم که در بالا بردن سطح آگاهیهای سیاسی و مذهبی مردم و صدور انقلاب اسلامی بخارج از کشور بیش از پیش کوشا باشند .
از شما برادران پاسدار و بسیجی میخواهم که جداً پاسدار اسلام و خون شهیدان انقلاب اسلامی باشیدو با پیروی از ولایت فقیه و رهبر عزیز که فرمانده و مقلدمان میباشد برای بقیه الگو باشید و قدر این گفته امام را بدانید که فرمودند : ای کاش من هم یک پاسدار بودم . و بیاندیشید آیا آن پاسداری هستید که امام میخواهد یا خیر ؟
پدرو مادرم شما باید افتخار کنید که هدیه‌ای به پیشگاه عظیم خداوند داده‌اید انشاءالله خداوند از شما به احسن وجه قبول بفرماید و از خداوند میخواهم اجر زحماتی که در قبال من کشیده‌اید بشما بدهد چون حقیر نمیتوانم جبران آن سختیها و مشکلاتی که کشیده‌اید بنمایم و صبر را پیشه کنید که خداوند با صابران است .
همسر گرامیم نمی‌توانم چگونه از زحمات و سختیهایی که در این چند مدتی که با هم بوده‌ایم کشیده‌ای تشکر و قدردانی کنم در این مدت کوتاهی که با هم بودیم تقریباً بیشتر اوقات تنها بودیدو من پیش شما نبودم و بار سنگین زندگی و تربیت فرزند را چه نیکو بدوش گرفتی و بازویی بودی برای من که بتوانم بیشتر و مطمئن تر به دفاع از اسلام بپردازم و گذشته از اینها در سنگر سواد آموزش هم گام بزرگی جهت برچیده شدن جهالت برداشتی که امیدوارم خداوند متعال از شما به احسن وجه قبول بفرماید و سفارش میکنم که بعد از من هم بیش از پیش و استوارتر از پیش در راه مقدس اسلام گام برداری و در حد توان به اسلام و مسلمین خدمت نمائید و از خداوند برای شما صبر و استقامت می‌طلبم .
فرزند عزیزم امیدوارم بتوانی سلاح بر زمین افتاده مرا برداری و از اسلام دفاع نمائی و سفارش میکنم که هدفی غیر از خدا را دنبال نکنی و بگفته اماممان با یکدست سلاح برگیر تا انتقام خون پدرت و امثال پدرت را از استکبار جهانی بگیری و با یکدست قرآن را برگیر تا بتوانی بر جهالت و بتهای زمان غلبه یابی و آگاهانه و بیدار بسوی هدفت گام برداری و نگران مباش از اینکه پدر نداری چون امامی داری بنام روح الله که بهترین پدر برای تمام یتیمان است به رهنمودها و گفته‌ها و پندهای پدرانه‌اش گوش فرا ده و در عمل کردن به آنها کوشا باش که اگر راه امام را طی کنی رستگار در دو جهان خواهی شد .
خواهران و برادرانم اگر در طول زندگی کوتاهی از من دیدید مرا ببخشید و سفارش میکنم که به احکام اسلام و رهنمودهای اما صحیح عمل کنید و همیشه در زندگی توکل برخدا داشته باشید که یاری دهنده اصلی اوست .
بارخدایا این قطره خون ناچیز و جان ناقابل مرا در راه گسترش اسلام از حقیر بپذیر و اگر جان من آن ارزش را دارد صدها بار بمن جان بده تا مبارزه کنم و در راه تو شهید شوم . پروردگارا اینک ترا شاهد میگیرم که آگاهانه به مشهد خویش میروم برای جهاد در راه تو و در راه به تحقق رساندن جمهوری عدل اسلامی در سراسر دنیا .
در آخر ازتمام دوستان و خویشان حلالیت می‌طلبم و ازخانواده‌ام میخواهم درصورتیکه جنازه‌ام را در دست دارند در کنار دیگر شهیدان شهرستان دلیجان دفنم نمایند و از مقدار مختصر پول یا چیز دیگری که دارم مقداری را بدهید تا برایم روزه و نماز قضا بجای بیاورند و بقیه را هم طبق فتوای حضرت امام عمل نمائید . به امید طول عمر رهبر عزیز انقلاب اسلامی امام خمینی تا ظهور آقا امام زمان (عج) و ظهور هرچه سریعتر آن حضرت و پیروزی هرچه سریعتر رزمندگان اسلام و باز شدن راه کربلا .
خدایا
آنکس که ترا شناخت جان را چه کند        فرزند وعیال و خانمان را چه کند
دیوانه کنی هر دوجهانش بخشی            دیوانه تو هر دو جهان را چه کند
    
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته-1365/10/18

خاطره ای از شهید:

مشخصات راوی خاطره    
نام ونام خانوادگی: سید رضا جلالی 
نشانی محل سکونت:خ طالقانی خ ک دلیران و نجفی         تلفن:09191181316


تحصیلات ایشان تا مقطع سوم دبیرستان بود متولد 1342 ایشان کادر رسمی سپاه پاسداران واز جمع 15 نفری که در دلیجان بودند اولین فردی که پایگاه بسیج را راه اندازی کردند و دو ماه فرمانده ی سپاه دلیجان و تا زمانی که جنگ شروع شد از اولین افراد حاضر در جبهه بودند وبا هوشیاری که داشتند ایشان به عضویت سپاه قم لشکر 17 در امدند وبعدا با هوش  بسیار خود مسئولیت عملیات سپاه دلیجان را برعهده گرفت و پس از این مسئولیت به عنوان مسئول طرح و عملیات لشکر 17 منصوب و در سال 1363 از جمع فرماندهانی که در کل کشور حضور داشتند دوره ای اموزشی را در تهران که از مجموع کل ان فرمانهان ایشان رتبه دوم را کسب و در ان سال از دست مقام معظم رهبری که ریاست جمهور نیز بودند لوح تقدیر و سکه طلا را کسب نمودند که در ان مجموعه سکه را تحویل مقام معظم کل قوا دادند و فرمودند که این سکه از دست شما کمک به جبهه باشد
با ان لیاقتی که داشتند ایشان را مدت شش ماه به ماموریت سیاسی به لبنان و سوریه  اعزام پس از بازگشت در عملیات های بسیاری چون کربلای یک خیبر والفجر 8 بد عملیات کربلای 4و5  که شرکت نموده و پیروز وسربلند در این عملیات ها نقطه عطفی برای لشکر 17 بودند قبل از عملیات کربلای 4 ایشان با سمتی که داشتند فرمانده طرح  وعملیات در صبح زود بعد از اذان صبح بوسیله موتوری که داشتند یکی از جزایر مهم عراق به نام جزیره بوارین ایشان از ابتدا تا انتهای جزیره با موتور دور کامل زده وبا خواندن ایه وجعلنا از مقابل سنگرهای دشمن و حتی نیروهای دشمن حرکت کرده که به گفته خود گرد وغبار موتور روی لباس دشمن می نشست با ان شهامتی که داشت مجموعه ای از اطلاعات را از ان جزیره کسب کرد وپس از بازگشت گردان های دلیجان محلات وساوه به فرماندهی خودش وارد جزیره نمود وپس ازمحاصره جزیره بدون اینکه هیچ تیر اندازی از سوی خودی داشته باشد یا دشمن جزیره بوارین بدست نیروهای خودی محاصره شد واین جزیره کامل تخلیه شداز نیروهای دشمن وبعد های شهید سید نظام را ؟؟؟؟در اسمان بوارین نامیدند


طرح احیاء


فرم ویژه اطلاعات مربوط به شهید
1- مشخصات شهید :
الف :
نام خانوادگی : جلالی        نام : سیدنظام    نام مستعار :
محل تولد : استان مرکزی - شهر دلیجان     تاریخ تولد : 1342           میزان تحصیلات :سوم متوسطه         رشته تحصیلات : علوم انسانی
وضعیت تاهل : متاهل    تعداد فرزندان : یک پسر    مذهب : شیعه    دین : اسلام     نام پدر شهید : سیدیوسف         شغل پدر شهید :   کشاورز
شغل شهید : پاســدار

ب :  تاریخ اعزام به جبهه :
ارگان اعزام کننده  : سپاه     دفعات اعزام :10 بار                   مدت حضور در جبهه : 3 سال و چهارماه
یگان خدمتی و مسئولیت شهید در جبهه :          آسیب دیدگی قبل از شهادت :

ج : نام عملیاتی که در آن به شهادت رسید : کربلای پنج
تاریخ شهادت : 65/10/30
نحوه شهادت : اصابت ترکش
محل شهادت :  شلمچه
نشانی مزار شهید : دلیجان - گلزار شهداء

2- فعالیتهای مهم شهید :
الف : فعالیتهای مهم عبادی و معنوی شهید : ( نماز شب ،‌تلاوت قرآن ،‌دعا ،‌ذکر ، شرکت در مراسم سوگواری ،‌روزه ،‌حج و... )
باتوجه به روحیات شهید و خانواده متدینی که در ان محیط رشد و پرورش یافته بود اجرای احکام و مقید بودن به واجبات و مستحبات یکی از برنامه‌های همیشگی شهید سیدنظام جلالی بوده است .

ب : فعالیتهای مهم سیاسی ، اجتماعی شهید :
( انجمن های اسلامی ، ستادهای نماز جمعه ،‌شرکت در تظاهرات ،‌پخش اعلامیه ،‌شرکت در تاسیس موسسات خیریه و صندوق قرض الحسنه ،‌شورای محل و ... )
شهید جلالی از افراد انگشت شماری بود که از سال 56 با وجود سن کم ولی بینش و آگاهی سرشار بطور مخفی و با بعضاً آشکار علیه رژیم شاه مبارزه میکرد و سهم بسزایی در روشنفکری دانش آموزان داشت .

ج : فعالیت های مهم علمی ، فرهنگی و هنری شهید :
( تألیف ،‌تدریس ،‌شعر ،‌مداحی ، طراحی ،‌خطاطی ،‌فیلمنامه نویسی ،‌ تشکیل کلاس عقیدتی ،‌ آموزش قرآن ،‌احکام مداحی و ... )

3- بارزترین خصوصیات اخلاقی شهید با ارائه نمونه رفتاری :
شهید سیدنظام دارای اخلاقی نیکو و اسلامی بود و آنچه شاخصتر بود روح پرطلاتم و سرکش ایشان در جهت آگاهی دادن به افراد جامعه بود و باتوجه به کم صحبتی ایشان درمواقع مقتضی با سخنرانی های جذاب باعث ایجاد شور و شعور در جامعه میشد .

4- فرازهایی از وصیت نامه و سایر آثار فرهنگی شهید :
آرزوی من شناخت قرآن و اسلام و شناساندن اسلام به جامعه‌ها و صدور انقلاب اسلامی و پاسداری از انقلاب اسلامی است نباید منتظر باشیم که مرگ ما فرا رسد بلکه باید به سراغ مرگ برویم .

5- خاطرات والدین / همسر/فرزند/ دوست / همرزم :
در کربلای پنج 2 روز قبل از فتح جزیره بوارین شهید جلالی ساعت 9 صبح سوار بر موتور از ابتداء تا انتهای جزیره از بین سنگرهای مختلف و کمین دشمن جهت شناسایی گذشتند و اطلاعات بسیار حساس از وضعیت دشمن برای طرح ‌ریزی عملیات بدست آوردند .

6- خلاصه زندگینامه شهید :
شهید سیدنظام جلالی در سال 1342 در خانواده مذهبی در شهرستان دلیجان دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و متوسطه را در همان شهر و سال سوم متوسطه بود که درس را رها و قدم در کارزار دیگر گذاشت و بعد وارد سپاه شد . در جبهه های جنوب و غرب با دشمنهای داخلی و خارجی مبارزه میکرد تا اینکه به سمت معاون طرح و عملیات لشکر 17 منصوب شد و پس از آن به علت هوش و استداد سرشاری که داشت اعزام به اولین دوره آموزشی ستاد فرماندهی شد و سرانجام در تاریخ 65/10/29 به فیض شهادت رسید .
روحش شاد و راهش پر رهرو باد

.

.

.

.

.

اطلاعات دیگری از این شهید در دست نیست

نظرات  (۲)

روحش شاد 
شهید سید نظام روح بزرگی داره 

روحشان شاد

انشاالله شفیع ما باشند 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
طراحی و اجرا: گروه اینترنتی یاقوت سرخ